jak sprzedać długNiezapłacone długi ciążą nie tylko dłużnikowi, ale i wierzycielowi. Co może zrobić wierzyciel, który ma do wyegzekwowania dług? Sposobów windykacji należności jest bardzo wiele, gdy mimo to dłużnik nie płaci, skutecznym sposobem na odzyskanie choć części pieniędzy może być sprzedaż takowego długu.

Komu sprzedać dług i  czy jest to legalne?

Tak. Prawo dopuszcza taką możliwość. Cesji wierzytelności możemy dokonać zarówno na osobę fizyczną jak i firmę. Cesja ta następuje na podstawie umowy pisemnej. Dłużnik drogą pisemną powinien, choć nie musi, być poinformowany o sprzedaży długu. Nowy wierzyciel z reguły „od ręki” wypłaca nam pieniądze.

Jak sprzedać dług ?

Nabywcy rzecz jasna możemy szukać na własną rękę, kierując zapytania do poszczególnych firm windykacyjnych oraz znanych nam osób prywatnych, które mogą być tym zainteresowane. Nie pozostaje nam wtedy nic innego jak czekać na oferty zwrotne i wybrać tą najlepszą. Możemy również skorzystać z usług wybranej giełdy długów. Ta forma sprzedaży wierzytelności staje się coraz bardziej popularna. Ze względu na szeroki zasięg giełd może stanowić dodatkowe narzędzie nacisku na dłużnika. Nie każdy bowiem chce aby o jego niewypłacalności dowiedziało się szerokie grono odbiorców, tym samym decyduje się na spłatę zobowiązania.

Za ile można sprzedać dług?

Odpowiedź dla wielu pewnie nie będzie w pełni satysfakcjonująca. To zależy. Od czego? Ano od tego ile czasu upłynęło od terminu wymagalności i jakie są realne szanse na jego ściągnięcie. Czy dłużnik ma majątek i czy jest wypłacalny. Wszystko tak naprawdę zależy od wyceny ryzyka. Musimy liczyć się z tym, że niektórych długów nikt nie będzie chciał kupić.

Z reguły im „młodszy” dług tym lepsza cena, ale nie liczmy w żadnym razie na 100% wartości zobowiązania. Nabywca długu musi przecież na tym zarobić i to on ponosi ryzyko niewypłacalności dłużnika. Możemy liczyć na około 50% do maksimum 90% wartości. Ale znajdą się i tacy, którzy zaoferują jedynie 30%. To my sami musi kalkulować czy sprzedaż nam się opłaca.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>